2020-07-16

بیمه ی بار چیست و کدام بیمه مناسب تر است؟

یکی از نگرانی‌های مشترک ما در مورد حمل بار این است که آیا بار سالم به مقصد خواهد رسید؟ نگرانی و استرس از سالم رسیدن بار به مقصد یکی از معضلاتی است که گریبانگیر صاحبان بار است. رفع این مشکل به عهده‌ی شرکت های باربری است که توسط بیمه و پرداخت خسارت ناشی از آسیب دیدن بار را تضمین کنند.

پس در پروسه‌ی حمل بار، مخصوصا زمانی که مقصد بین شهری و بسیار طولانی می‌باشد و یا زمانی که بار بسیار حساس و ارزشمند باشد باید توسط شرکت حمل بار تضمینی برای سالم رسیدن بار صورت پذیرد. از این برای رفع این مشکل نوعی بیمه تحت عنوان “بیمه باربری” وجود دارد، که جهت تضمین برای مشتریان و صاحبان کالا صادر می‌شود. مطابق با این نوع بیمه، شرکت باربری یا بیمه گر متعهد می‌شود که در ازای دریافت حق بیمه از بیمه گذار، در صورتی که در زمان حمل اجناس و کالاها به مقصد، خسارتی به آن‌ها وارد شود و سلامت بار با مشکل مواجه شود و یا هزینه های اضافی در این رابطه متقبل شود، بیمه گر خسارت و یا هزینه های وارد شده را جبران کند.

پس بیمه می‌تواند نگرانی های ناشی از به مقصد رسیدن بار را برای مشتری از بین ببرد. حال در حوزه‌ی باربری سه نوع بیمه وجود دارد:

  1. بیمه های باربری داخلی
  2. بیمه باربری صادرات – واردات
  3. بیمه باربری ترانزیت

بیمه های باربری داخلی

همانطور که از نامش پیداست این نوع بیمه جهت امور مربوط به بیمه باربری های داخل کشور (مانند خدمات اتوبار تهران و یا حتی حمل بار به شهرستان و یا برعکس) می‌باشد. این نوع بیمه نامه ها نیز خود به چند قسمت تقسیم می‌شوند:

  • بیمه نامه های عمومی: در این نوع بیمه نامه، لزوما پیش از شروع پروسه حمل همه کالا ها، نیاز به مراجعه بیمه گذار و در نتیجه صدور بیمه نامه از سوی بیمه گر نیست. این نوع بیمه بسیار ساده است  و مطابق با آن مسائل مهمی از جمله مسائل حقوقی طرفین، شرایط بیمه و همچنین روش های حمل اجناس و کالاها و همچنین هزینه های بیمه همه بطور کامل و شفاف مشخص می‌شوند.
  • بیمه نامه ساده: این نوع بیمه نامه جهت حمل کالاهای خاصی استفاده می‌شود و معمولا جهت حمل کالاها به تعداد محدود و با تنوع نسبتا کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که پیش از اقدام به این کار و استفاده از این نوع بیمه، بهتر است اطلاعات کافی در مورد وضعیت این نوع بیمه و شرایط شرکت های باربری و بیمه داشته باشید.
  • بیمه نامه پوشش باز: در این نوع بیمه، با توافقی که بین بیمه گر و بیمه گذار انجام می‌شود، پرداخت حق بیمه لازم نیست یک دفعه صورت بگیرد بلکه در مدت زمان های مشخصی که در مورد آن توافق شده (مثلا هر یک هفته یا دو هفته یکبار) پرداخت هزینه های بیمه باربری صورت می‌گیرد.

بیمه باربری صادرات – واردات

این نوع بیمه هم همانطور که از اسمش پیداست، جهت بیمه اجناسی است که از کشور به خارج، صادر و یا وارد می شوند. این نوع بیمه باربری بسیار حساس است و به خصوص برای تجار و یا شرکت های بازرگانی بین المللی داخل و یا خارج از کشور، اهمیت زیادی دارد. شرایط و قوانین این نوع بیمه در موارد و بندهای مختلفی تنظیم شده ودر مجموع  شامل خساراتی بدلیل: دزدی، آتش سوزی، انفجار، به دریا ریختن کالا (از کشتی های حمل بار) و موارد مشابه دیگر می شود.

بیمه باربری ترانزیت

بیمه ی باربری تزانزیت مخصوص کالاهایی است که مبداء و مقصد هر دو در کشورهای خارجی قرار دارند، و صرفا از داخل ایران عبور داده می‌شوند .مثلا فرض کنید اجناسی از راه زمینی از کشور ترکیه به مقصد پاکستان قرار است فرستاده شوند. برای حمل کالا بصورت ترانزیت پروانه‌ای صادر می‌شود که هنگام ورود و خروج کالاها جهت امور گمرکی اهمیت دارد.

حالا در این میان بیمه گذاری که موارد زیر را تضمین کند می‌تواند برای بیمه قابل اعتماد باشد:

  • برای هر بسته‌ای که مفقود شده، بلافاصله از متصدیان حمل و نقل و یا مقامات بندر و یا متصرفان دیگر کالا، کتباً درخواست پرداخت خسارت نمایند.
  • در مورد خسارت‌های مشهود، به محض اطلاع و قبل از تحویل گرفتن مورد بیمه از متصدیان حمل و نقل و یا سایر متصرفان کالا را به صورت کتبی تقاضای بازدید نماید. در مورد خسارت هایی که در هنگام بازدید مشخص‌ می‌گردد، گواهی مربوط را که به امضای آن‌ها رسیده باشد، دریافت و از نامبردگان درخواست پرداخت خسارت نماید.
  • در مواردی که از سالم بودن کالا مطمئن نباشند، به هیچ وجه نباید رسید بدون قید و شرط به متصدیان حمل و نقل بدهند. (در چنین مواردی باید حق خود را برای مطالبه خسارت با قید در ورقه بارنامه یا رسیدی که به متصدیان حمل و نقل می‌دهند، محفوظ دارند).
  • هرگاه در هنگام تحویل کالا زیان یا آسیبی مشهود نباشد، ‌بیمه‌گذار یا نمایندگان وی باید حداکثر ظرف سه روز از تاریخ تحویل کالا و اطلاع از خسارت، مراتب را کتباً با پست سفارشی یا تلگرام یا اظهارنامه به متصدیان حمل و نقل اعلام نمایند.

 

 

دیدگاه خود را ارسال کنید

نام خود را وارد کنید
دیدگاه خود را وارد نمایید.